Zpět

B1 Beethovenova Eroica

Janáčkova filharmonie Ostrava

  • Čtvrtek 24. říjen 2019 | 19:00
  • Společenský sál DKMO
  • od 160 Kč

B1 Beethovenova Eroica

Jacques Offenbach
Grand Concerto pro violoncello a orchestr G dur (Concerto militaire)

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 3 Es dur op. 55 (Eroica)

 

Petr Nouzovský – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Gábor Takács-Nagy – dirigent

 

Když se řekne Offenbach, vybaví se nám slavný tvůrce francouzské opéry-bouffe. Méně se už ví, že to byl violoncellový virtuos. Byl označován za „Liszta violoncella“ a pro svůj nástroj napsal obrovské množství skladeb. Vedle menších kusů i větší skladby jako Danse Bohémienne, Grande scene Espagnole a především pak Grand concerto pour violoncelle et orchestre, známý jako Concerto militaire díky fanfárám ve třetí větě. Dílo autor uvedl v roce 1848. Jeho provedení na nástroji Georg Rauer 1921 se tentokrát ujme jeden z nejlepších evropských violoncellistů své generace, který během kariéry odehrál více než 1700 koncertů ve 40 zemích světa – Petr Nouzovský.
Druhá půle koncertu bude patřit nejlepší symfonii všech dob. Tou byla podle průzkumu britského časopisu BBC Music mezi 151 dirigenty z celého světa zvolena Beethovenova Eroica. Strhující dílo Beethoven původně dedikoval Napoleonovi, který tehdy bojoval a vítězil ve jménu Velké francouzské revoluce. Ale poté, co Napoleon opustil myšlenky revoluce, prohlásil se císařem a začal dobývat Evropu, skladatel věnování divoce zaškrtal a dílo připsal “památce velkého člověka”.

Klasika ve filmu
Beethovenova Eroica se objevila v těchto filmech:
Mission: Impossible 5 – Národ grázlů (Rogue Nation, 2015), Nehynoucí láska (Immortal Beloved, 1994 – I. Allegro con brio, III. Scherzo), This Is My Life (1992 -II. Marcia funebre), Hitchcock (2012, III. Scherzo).