Zpět

B2 Vondráček hraje Prokofjeva

Janáčkova filharmonie Ostrava

  • Čtvrtek 21. listopad 2019 | 19:00
  • Společenský sál DKMO
  • od 160 Kč

B2 Vondráček hraje Prokofjeva

Michail Glinka
Ruslan a Ludmila, předehra k opeře

Sergej Prokofjev
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur op. 26

Antonín Dvořák
Symfonie č. 7 d moll op. 70

 

Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Leoš Svárovský – dirigent

 

Klavírní koncert č. 3 komponoval Sergej Prokofjev v letech 1917 až 1921, premiéra se konala 16. prosince 1921 v Chicagu s autorem jako sólistou. Ve srovnání s předchozím klavírním koncertem je mnohem přístupnější, sám autor ho považoval za jednu ze svých nejlepších skladeb, často ho hrával a i dnes se koncert těší velké popularitě. Díky tomu, že Prokofjev sám byl, podobně jako třeba Rachmaninov, klavírním virtuosem, jsou jeho skladby pro tento nástroj mimořádně efektní a pianisticky dokonalé.
Svou druhou operu Ruslan a Ludmila Glinka psal již po zkušenosti s italskou operou, kterou poznal, když v roce 1830 podnikl tříletou cestu do Itálie. Evropskou hudbu nasával také v Berlíně, kde v roce 1833 studoval. Stejně jako už ve své předchozí opeře Život za cara skladatel sahá ke zdrojům ruské lidové hudby, používá ale i prostředků charakteristických pro současný vývoj hudby evropské.
Dvořákova sedmá symfonie zaujímá mezi autorovými díly zvláštní postavení pro svou, pro autora nezvyklou, pochmurnou atmosféru. Přestože v popularitě nemůže soupeřit s Novosvětskou, z hlediska celkové koncepce, závažnosti výpovědi a mistrovského zpracování se jedná o vrcholné symfonické dílo svého autora, které patří k nejvýznamnějším výtvorům v pobeethovenovském vývoji.