Zpět

Kramerová vs. Kramer

Prešovské národné divadlo, SK

  • Neděle 29. květen 2022 | 16:00
  • Divadelní sál
  • 90 min
  • 390 Kč
Koupit vstupenku

Kramerová vs. Kramer

Je možné přestat být rodičem, tak jako je možné přestat být něčím partnerem? Mají lidé v současnosti děti, protože je to pěkné, obohacující? Považují to za nevyhnutelné naplnění partnerství? Jak žije matka anebo otec s dítětem sám, tvoří ještě rodinu?

Inscenace Prešovského národného divadla Kramerová vs. Kramer je inspirovaná románem Averyho Cormana, proslaveného zejména jeho hollywoodskou filmovou adaptací. Z toho, co se nám v 70. letech zdálo být netradiční, nebo snad dokonce šokující, se dnes stala běžná, každodenní skutečnost – neúplná nebo patchworková rodina, krize nukleární rodiny nebo vysoká rozvodovost. Inscenace vznikla z potřeby zmapovat změny v chápání a podobě dnešní rodiny a partnerství na rozdíl od té tzv. tradiční, a podpořit snahu o redefinování rodiny s ohledem na současnost.

Kramerová vs. Kramer využívá nejen činohru, ale také promítání krátkých sekvencí z filmových záznamů a živé streamovaní záběrů z kamery přímo na jevišti. Hudbu tvoří kombinace dopředu předtočených sekvencí, nahraných na čtyřstopý kazetový přehrávač, a aleatorických částí – náhodných not, které generuje Playtronica, přístroj, který hudebně reaguje na dotek herců.

Vstupenky zde.

režie a adaptace: Júlia Rázusová
autor předlohy: Avery Corman
dramaturgie a úprava: Marek Turošík
scéna a kostýmy: Diana Strauszová
hudba: Martin Husovský
videoart: Juraj Mydla
hrají: Zdenka Kvasková, Tomáš Mischura, Martin Husovský