Zpět

Barbara Herz, Anna Smékalová Mezní stav

Divadlo X10, Praha

  • Sobota 25. září 2021 | 16:00
  • Hotel Palace
  • 95 minut
  • 250 Kč, 190 Kč studenti, senioři, 3 a 4 festivalová představení sleva 30%, 5 a více představení sleva 50 %, slevy se nesčítají a lze je uplatnit jen ze základního vstupné.

Mezní stav

Environmentální groteska. Výživná.

Kdo se stará o to, co není vidět?

Dokumentární inscenace o otravě krajiny a řádném hospodáři vytvořená z rozhovorů s entomology, filosofy, včelaři a bojovníky v kůrovcové kauze. Sugestivní příběhy lidí i krajiny, která ztratila kontinuální péči. Naše země nevzkvétá, ach, synku, synku. Řádný hospodář se legislativně zodpovídá pouze ekonomice dostatečného výnosu. Tragičnost čmeláků je téměř antická, ale bát bychom se měli především o sebe. Kdy jste naposledy čistili hmyzem olepené přední sklo svého auta? Překračujeme míru, jsme obklopeni metaforickým i velmi reálným jedem, každý den fatálně volíme mezi dvěma cestami. Naše krajina: řepkové pole, smrkový les. Zelená a žlutá. Jednoduché jako princip počítačové duše.

Po představení následuje krátká diskuse.

premiéra 28. května 2021 v DUP39

„…tvůrci důsledně vypořádávají s velice důležitým tématem. Je pravda, že protichůdná tvrzení diváka často matou a mnoho odpovědí inscenace nenabízí. Jenže vymáhat od divadelníků krizová řešení nedává smysl, stačí, podaří-li se jim alespoň částečně nabourávat veřejnou debatu a vnášet do ní podstatné otázky. A tento potenciál Mezní stav má. Proto ho vnímám jako vskutku pozoruhodný příspěvek ke společensky angažovanému divadlu v České republice.“
Veronika Švecová, Divadelní noviny

foto Dita Havránková