Zpět

Zdeněk Jirotka Saturnin

Slezské divadlo Opava

  • Středa 14. duben 2021 | 10:00
  • Divadelní sál DKMO

Saturnin

„Prosil bych koňak! Ne! Prosil bych dvojitý koňak!“

Nejúspěšnější Jirotkův humoristický román z roku 1942 s postavami vypravěče, nepředvídatelného sluhy Saturnina, tety Kateřiny, jejího syna Milouše, krásné slečny             Barbory, strýce Františka, doktora Vlacha a vypravěčova dědečka.

Já:               Toho dne do klidného prostředí mého života vstoupil Saturnin a považoval za          svou povinnost učinit mi život tak pohnutým, jak jen bylo možno.                                            „Saturnine! Odneste mi mou tašku do mého bytu na Vinohradech a vyvětrejte okna.“

Saturnin:     Protože vím mnoho o nezdravosti městského zatuchlého vzduchu, již jsem si            dovolil vás přestěhovat.

Já:               Prosím…?

Saturnin:     Pronajal jsem vám hausbót nedaleko řetězového mostu.

Já:               Ach…!

Saturnin:     Rád vás tam doprovodím.

Já:               Já… něco jsem si zapomněl…(sedne si zpátky do kavárny)

Víte, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, na které se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem? A co se přihodí při rodinné dovolené        u svérázného dědečka, jehož dům je kvůli povodni načas odříznut od civilizace, navíc je potřeba vyřešit komplikovaný spor o dědictví? Jak usilovat o ruku půvabné slečny Barbory, jak čelit přetvářce tety Kateřiny, jak provést to či ono?

Všechny nepříjemnosti, starosti a katastrofy vyřeší s jiskrným vtipem Saturnin! Jeho schopnosti jsou téměř geniální a díky nim se roztáčí kolotoč gagů a bláznivých situací v poetickém prostředí a vybrané společnosti.

Dramatizace a režie Jiří Seydler.

Hrají: Já – Daniel Volný, Saturnin – Martin Valouch, Teta Kateřina – Kamila Srubková, Milouš –  Jakub Georgiev / Michal Sikora j. h., Dědeček – Mgr. Kostas Zerdaloglu, Dr. Vlach – Martin Táborský, Barbora – Tereza Bartošová, Sestra – Ivana Lebedová, Řidič – Pavel Zavadil, Dr. Zajíček – Jakub Stránský, Služka – Sabina Muchová, Servírka – Hana Kučová j. h.,     Kamelot – Jakub Stránský, Majitel lodi – Michal Stalmach, Němý sluha – Petr Bolech / Petr Vaculík.