Zpět

Tomáš Dianiška Transky, body, vteřiny

Divadelní společnost Petra Bezruče, Ostrava

  • Čtvrtek 25. červen 2020 | 18:30
  • Divadelní sál DKMO
  • 100 minut

Transky, body, vteřiny

Předprodej zajišťuje Divadlo Petra Bezruče.

Groteska na 800 metrů / zákulisí sportovního skandálu první republiky / skutečný příběh o tom, že s tretry nejsou žerty / náckové útočí / kdo se bojí Oldřicha Nového? / totální transmagedon!

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a psychopatických diktátorů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Zdena. Mocná princezna zocelená žárem olympiád. Tretry, vášeň, nebezpečí. Její odvaha změní svět. Co na tom, že jí pod nosem raší tmavý knírek – hlavně když na běžecké dráze trhá rekordy. Brzy se stane miláčkem Československa a celého atletického světa. Ale ti, které nechává za sebou, se začnou pídit po příčinách jejího úspěchu. Nová hra režiséra Tomáše Dianišky inspirovaná skandálním osudem československé atletky, jejíž sportovní úspěchy byly vymazány z naší novodobé historie.

Hrají: Zdena Koubková – Jakub Burýšek / Eliška, matka, závodnice, spolužačka a další – Pavla Gajdošíková / Lída, porodní bába, šamanka, závodnice, spolužačka a další – Markéta Matulová / Béďa, sportovec, židovský obchodník, skaut, principál v obludáriu a další – Vojtěch Říha, přezkoušel Ondřej Brett / trenér, rozhlasový komentátor, dirigent, doktor, spolužák a další – Milan Cimerák, přezkoušel Michal Sedláček / otec, Kuba, rozhlasový komentátor, sportovec a další – Vojtěch Johaník / spolužačky, závodnice – Marie Křehlíková, přezkoušela Lenka Kučerová, Andrea Zatloukalová / organizátoři Světových ženských her – Miroslav Kudela, Michal Weber.

Délka představení: asi 1 hod. 40 minut.

Upozorňujeme, že se v představení používá stroboskop.

 

Transky, body, vteřiny – poutavý a téměř zapomenutý životní osud československé atletky Zdeny Koubkové (nar. 1913 v Paskově, okr. Frýdek – Místek – 1986), mistryně světa a držitelky světového rekordu v běhu na 800 m a několikanásobné mistryně republiky v běhu, skoku do dálky (národní rekord), skoku do výšky a štafetě žen, která se narodila s vývojovou vadou reprodukční soustavy. Obrovským úsilím, vůlí a překonáním pro většinu lidí nepředstavitelných překážek nakonec stanula na stupních vítězů. Avšak díky kampani, která se pak proti ní v tehdejším Československu rozpoutala, jí byly ceny odebrány a její rekordy „vymazány“ z historie. Zdena Koubková, stejně jako některé další světové sportovkyně, tak velmi drastickým způsobem přišla o své sny, ideály        a životní cíle a byla nucena stáhnout se z vrcholové sportovní scény. Po několika letech dalších útrap podstoupila změnu pohlaví (a jména – Zdeněk Koubek).