Zpět

Fjodor Michajlovič Dostojevskij Zločin a trest

Divadlo D21, Praha - Vinohrady

  • Středa 15. duben 2020 | 10:00
  • Divadelní sál DKMO
  • 80 minut bez přestávky

Zločin a trest

Představení zrušeno.

Základní dílo ruské realistické literatury 19. století, tentokrát v dramatizaci předního světového divadelního i filmového režiséra Andrzeje Wajdy. Premiéra: 1.2. 2020 v pražském divadle D21.

Student Raskolnikov vyznává myšlenku, že velké osobnosti dějin mohou v zájmu obecného blaha beztrestně porušit zákon. Avšak!

“Kdo má svědomí a pochopí svůj omyl, bude trpět. To bude jeho trest.”

Hrají: Kristýna Podzimková, Vojtěch Hrabák j. h., Petr Pochop, Lukáš Šolc / Samuel Neduha j. h., Marek Zeman.

Délka představení: asi 80 minut, bez přestávky.

Režisér a umělecký šéf D21, Jakub Šmíd, se pro převedení tohoto klasického ruského románu na jeviště rozhodl použít komorní dramatizaci Andrzeje Wajdy. Tato verze je soustředěna především na vztahy mezi hlavními postavami. Ústřední linkou je „duel“ studenta Raskolnikova a vyšetřovatele zločinu, Porfirije Petroviče. Důležité jsou ale i další postavy. Třeba Soňa, v tomto zpracování jediná ženská hrdinka.

Inscenace Zločin a trest se zabývá svobodou a jejími hranicemi. I proto se v souvislosti s ní můžeme zamýšlet nad následujícími otázkami: „Má člověk přirozené právo spáchat zločin, ať už jsou jeho pohnutky jakékoli?” nebo „Existuje vůbec zločin bez trestu?”. Jedná se o otázku vnitřní i vnější morálky, svědomí a cti, což je téma, které se v současné společnosti stává čím dál palčivější.

Psychologická věrohodnost Dostojevského knih je neuvěřitelná – příběhy zůstávají … jen kulisy se mění…“

Inscenace Jakuba Šmída vždy směřují k podstatě, ale nenechají se textem ani konvencí svazovat příliš,  pro svobodnou imaginaci je dostatek místa. „Jsme pokorní vůči autorovi, ale nebojíme se ‚punku‘“. Ten ostatně skvěle ‚tvrdí‘ nekonvenční výtvarnice scény a kostýmů Lenka Odvárková.“  (Výňatek z článku Karolíny Stellové)

Mohlo by se líbit