Zpět

Leviathan, Calendarium Cæli, No~one Is an Island

Vyberte projekci:

Leviathan, Calendarium Cæli, No~one Is an Island

KURÁTORSKÝ VÝBĚR: KATEŘINA SVATOŇOVÁ

Leviathan

Velká Británie / Francie / USA, 2012, 87 min. režie: Lucien Castaing-Taylor, Véréna Paravel

Přelomový portrét současného odvětví komerčního rybolovu natočený u pobřeží New Bedfordu ve státě Massachusetts. New Bedford byl svého času hlavním městem velrybářství a Mellvilovou inspirací k natočení Moby Dicka, dnes se jedná o největší rybářský přístav v zemi, ze kterého každý měsíc vyplouvá více než 500 lodí. Leviatan sleduje jednu takovou loď, mohutný trawler, plující na několikatýdenní rybářskou výpravu do přilehlých kalných vod. Tvůrci Lucien Castiang-Taylor (Sweetgrass) a Verena Paravel (Foreign Parts) pojali snímek jinak, než je zvykem. Nepřidali se k pokusu o romantizování práce či rybářů. Vytvořili živé, téměř kaleidoskopické zobrazení jejich práce, moře, strojů a aktérů, jak lidských, tak mořských. Díky arzenálu kamer volně přecházejících z rukou filmového štábu na posádku lodi, pohybujících se zpod hladiny až do výše ptačí perspektivy, vzniká film, který se nepodobá ničemu, co bylo dosud k vidění. Zcela bez dialogů, ale po celou dobu fascinující a napínavý vesmírný portrét jednoho z nejstarších řemesel lidstva.

Calendarium Cæli

ČR, 2020, 12 min. režie: Michal Kindernay

Projekt Calendarium Cæli vznikl časosběrem proměňující se oblohy; s empatií dává do souvislosti nahodilost lidského světa a cyklický rytmus, který jej přesahuje. Intenčně důležitou dimenzí projektu je jeho časová kontinuita a otevřená multiplicita. Michal Kindernay prostřednictvím obrazové kompozice mapuje astronomický rok, výsledkem je důsledná syntéza 24 hodin, 12 měsíců, 365 dní. Jeden den ve vertikálním schématu obsahuje 4320 snímků, celý rok pak 1 576 800. Chronologické řazení kalendářních dnů dokumentuje vývoj světelných a větrných podmínek a vlhkost v průběhu celého roku.

No~one Is an Island

ČR, 2019, 11 min. režie: BCAA

BCAA system je polyfunkční kolektiv existující na pomezí současné alternativní hudby, umění a teorie. Jejich projekty volně přetékají mezi kategoriemi umělecká skupina, hudební label, AV studio, DJ crew a cokoliv dalšího, čím se mohou nebo musí stát. Operují irl i online; naplňují i poskytují prostor. Sídlí v Praze, ale usilují o přesahování všech svazujících hranic: „Jsme součástí planetární duše, patříme kamkoliv a kdokoliv patří k nám.“ #kolektivita #komunita #non-genre #noborders // Hosté: Michal Kindernay, BCAA

Ostrava Kamera Oko