Zpět

Luigi Lunari Tři muži na špatné adrese

Divadlo Bez zábradlí, Praha

  • Neděle 1. listopad 2020 | 18:00
  • Divadelní sál DKMO
  • 120 minut vč. přestávky
  • 170 - 420 Kč

Tři muži na špatné adrese

Vážení diváci,

divadelní představení je bohužel zrušeno bez náhrady. U vstupenek zakoupených on-line budou peníze automaticky vráceny zpět na účet, ze kterého byly hrazeny, u vstupenek zakoupených přímo v pokladě je možné vracet ve vybraných pobočkách OIS, IC a pokladně DKMO.

Děkujeme za pochopení

 

Tři muži – kapitán tajné služby na penzi, podnikatel a profesor – se sejdou na jednom místě, v jedné budově, přestože každý šel na jinou adresu. Jsou tím podrážděni až vyděšeni, a to tím více, že budovu nemohou opustit. V absurdně komických rozhovorech a úvahách, v nichž se odráží rozdílný způsob jejich myšlení, tam stráví celou noc. Zlý sen? Fantasmagorická představa? Skutečnost? Halucinace? Hromadné šílenství? Je to normální? V této italské komedii není normální skoro nic. Ale téměř vše se dá vysvětlit!

Hra je na repertoáru neuvěřitelných dvacet dva let. U její premiéry byl sám autor.

O autorovi a vzniku hry:

Uznávaný italský dramatik zhnusen bulvárem a jeho bezobsažností pronesl kdysi neuváženou sázku: do týdne prý takové dílko hravě stvoří. Slovo dodržel, ale jen zčásti. Před dokončením hru odložil, protože se mu zdálo,že plýtvá časem. Jen z hravosti ji dozdobil detaily jako by šlo o překlad z angličtiny.

Text se však spolu s dalšími dostal po čase do ruky jeho četby chtivému příteli herci a co se stalo? Herec se dožadoval dokončení právě tohoto anglického překladu, který ho zcela nadchl. Autor se přemohl, hru dopsal, zdůraznil, že jde o soukromý úlet, nikoli o dílo renomovaného Angličana, ale nohy hříčce nepodrazil. Během krátké doby se uchytila na italských scénách od profesionálních až po amatérské.

Na první pohled se jedná o běžnou konverzační komedii, avšak s podezřele absurdními přesahy. Čtyři postavy, jak z komedie dell’arte se nečekaně sejdou v jednom pokoji, který pro každého z nich představuje jiné prostředí.

Podivnou souhrou náhod však nemohou odejít a stráví spolu noc. Mluví o všem a o ničem, hrají karty, vyprávějí. Jednomu z nich začne absurdní situace dávat podivný smysl a hle: cokoli se stane, jeho verzi zpola potvrzuje. Ostatní hájí logiku, zdravý rozum, ale paranoidní vize je zahlcuje čím dál neodbytněji. Dostaví se uklízečka a místo aby vnesla do věci žádoucí pořádek, zamotá jim hlavy ještě víc. Konečně přijde ráno a s ním střízlivý úsudek. Muži se rozloučí a rozcházejí se každý do svého světa, ale ne nadlouho….

Představení skončilo a vy máte neodbytný pocit, že patříte do jejich nedobrovolného společenství odkud není úniku. Váš smysl pro realitu je elegantně rozmetán. Přistihnete se, že jste docela vděční vedení divadla, že vám umožní odejít dveřmi.

Přestože představení není přehnaně akční, velmi rychle probudí vaši zvědavost a vyvrátí vás z kořenů. Zkušení herci si s vámi pohrávají, vtipné repliky plynou jedna za druhou a vás se zmocní nepříjemné zjištění: skutečnost je indiferentní, její výklad je jen otázkou výmluvnosti nejposedlejších z nás.

Mohlo by se líbit