Zpět

Loutkáři z libereckého Naivního divadla vyráží do Ostravy

V neděli 13. února a pak též přesně o měsíc později, v neděli 13. března, proběhnou v Domě kultury města Ostravy dvě loutková představení z dílny Naivního divadla Liberec. V únoru loutkáři v Ostravě odehrají oceňovanou inscenaci Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! určenou pro děti od dvou let, v březnu pak seznámí starší děti s osudem fyzika Galilea Galileia v představení Hvězdný posel.

„Naivní divadlo je opravdová špička současného českého loutkářství a my jsme moc rádi, že se nám ho podařilo do Ostravy přivézt,“ komentuje vedoucí programu DKMO Jiří Močička návštěvu libereckých loutkářů.

Oceňovaná loutková road-movie, která si vystačí s jediným lidským slovem – “Aport”. I tak by se dala popsat inscenace Naivního divadla Liberec s nezvyklým, leč vystihujícím názvem Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Ostravští diváci ji mohou vidět v neděli 13. února v Domě kultury města Ostravy. Na výběr mají hned ze dvou časů představení – první začíná ve 14 hodin, druhé v 15:30.

Divadlo pro dvouleté

Jednoduchý příběh o velkém psím přátelství a lásce, díky které byl jeden pejsek schopen pro záchranu druhého překonat všelijaké nástrahy, se odehrává na železnici. Před zraky diváků sedících přímo na jevišti rostou pod rukama loutkářů železniční koleje, po kterých se prohání vláčky. Inscenace je vhodná už pro dvouleté děti.

Tvůrčí tým v čele s režisérkou Michaelou Homolovou a autorem scénáře Vítem Peřinou má s divadlem pro takto malé děti zkušenosti již z dřívějška a za své počiny sklízí řadu ocenění, například Cenu Divadelních novin nebo Cenu divadelní kritiky. Oceněni byli také na festivalech Mateřinka nebo na ostravském Spectaculu Interesse.

„Samozřejmě, že čím mladší děti, tím je jejich schopnost koncentrace kratší, a proto je nutné pečlivě pracovat s rytmem celé inscenace tak, aby ve správný moment nastala změna, která dětského diváka znovu upoutá. Některé děti pak mají tendenci do dění na jevišti vstupovat ať už slovně, či přímo fyzicky. Ale na to jsme připraveni,“ popisuje režisérka Michaela Homolová.

Slavný astronom na jevišti

Podruhé přijede Naivní divadlo do Ostravy přesně o měsíc později – v neděli 13. března. V 15 hodin odehraje poetické představení o zvídavém klukovi, kterému za jeho života nikdo nevěřil, ale na jehož slova nakonec přece došlo. Hlavní postavou inscenace pro děti od osmi let s názvem Hvězdný posel není nikdo jiný než slavný italský vědec Galileo Galilei.

Děti se během představení seznámí s celým jeho životem – narozením a zvídavými dětskými dotazy o tom, kam chodí sluníčko spát počínaje, a rozhovorem se Smrtkou, průvodkyní a vypravěčkou, konče. Dozvědí se také o jeho pokusech, které dokazují, že středem vesmíru není Země, nýbrž Slunce.

Inscenace režisérky Anny Klimešové vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Petra Síse. Je prodchnuta humornými slovními hříčkami a rámovaná působivou původní hudbou, která stejně jako kostýmy a výprava odkazuje k renesanční Itálii.

 

Čtěte také

Musíme to opravit

Vážení návštěvníci, vzhledem k rekonstrukci domu kultury je budova od 1. 9. 2022 pro veřejnost uzavřena. Více informací týkajících se rekonstrukce DKMO a stavby nového koncertního sálu naleznete na www.koncertnisal.cz nebo na FB KS. Rovněž Vás budeme nadále informovat o aktuálním dění na FB DKMO. Děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou v roce […]

Vítání léta s loutkami pod širým nebem pro celou rodinu

Letní měsíce jsou skoro tady a ještě, než začnou školní a divadelní prázdniny, tak k nám zavítá umělecký soubor Vi.Tvor s interaktivním loutkovým představením Kde budeme bydlet. V neděli 12. června ve 14 a 16 hodin zahrají na travnaté ploše za budovou domu kultury. Pohádka je určena dětem už od 3 let.

Kino Art už svůj provoz neobnoví

Kino Art má kvůli technické závadě od 18. prosince zavřeno. Komplikovaná a nákladná oprava v kombinaci s chystanou uzávěrou a rekonstrukcí celé budovy teď rozhodly – Art už svůj provoz neobnoví.

Zpět na novinky