Zpět

Talent Vítězslavy „Vitky“ Kaprálové ožije v domě kultury

Divadelní hra Vitka oslavuje genialitu české skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové. V pátek 1. dubna ji u nás představí brněnské Divadlo Husa na provázku.

Femme fatale klasické hudby
Vitka se narodila v roce 1915 do muzikantské rodiny. Její otec vedl hudební školu, matka vyučovala zpěv, a Vitčino dětství tak bylo plné hudebních přednášek a náslechů. Není se proto čemu divit, že své první vlastní dílo složila už v 9 letech. Studium na Pražské konzervatoři zakončila Vojenskou symfonietou, kterou v roce 1937 osobně dirigovala s Českou filharmonií. Skladbu věnovala prezidentu Edvardu Benešovi. Právě tato symfonieta patří mezi nejoceňovanější kompozice Kaprálové a vyzařuje z ní její národní cítění. Vitka dokázala ovládnout ryze mužské orchestrální prostředí a mezi členy orchestrů byla vždy velmi respektovaná. Díky pobytu v Paříži navštěvovala privátní hodiny u Bohuslava Martinů, během kterých se do sebe záhy zamilovali a vztah udržovali i přes to, že Martinů byl ženatý a Vitka vdaná za Jana Muchu, syna malíře Alfonse Muchy. V době, kdy již Paříž byla ohrožována německými vojsky, lékaři diagnostikovali u Kaprálové tehdy nevyléčitelnou tuberkulózu, na kterou mladá skladatelka 16. června 1940, po operaci v jihofrancouzském Montpellier, kam byla i se svým manželem evakuována, v pětadvaceti letech zemřela.

Talent Vitky ve výborných rukou
Režisérka hry Anna Davidová se díky své snivé režijní poetice a temperamentní obrazivostí řadí mezi nejvýraznější režijní talenty mladé generace. Na svém kontě má Cenu divadelní kritiky v kategorii Talent roku. Spolu s ní se na hře podílela také spisovatelka Kateřina Tučková, která o Vítězslavě Kaprálové napsala knihu.

Temperamentní Vitku hraje Tereza Marečková, která působí v Městských divadlech pražských a v Divadle Husa na provázku. V roce 2018 získala Cenu divadelní kritiky v kategorii Talent roku, o rok později pak za roli Vítězslavy Kaprálové v inscenaci Vitka Cenu Divadelních novin za herecký výkon sezony bez ohledu na žánry.

Čtěte také

Musíme to opravit

Vážení návštěvníci, vzhledem k rekonstrukci domu kultury je budova od 1. 9. 2022 pro veřejnost uzavřena. Více informací týkajících se rekonstrukce DKMO a stavby nového koncertního sálu naleznete na www.koncertnisal.cz nebo na FB KS. Rovněž Vás budeme nadále informovat o aktuálním dění na FB DKMO. Děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou v roce […]

Vítání léta s loutkami pod širým nebem pro celou rodinu

Letní měsíce jsou skoro tady a ještě, než začnou školní a divadelní prázdniny, tak k nám zavítá umělecký soubor Vi.Tvor s interaktivním loutkovým představením Kde budeme bydlet. V neděli 12. června ve 14 a 16 hodin zahrají na travnaté ploše za budovou domu kultury. Pohádka je určena dětem už od 3 let.

Kino Art už svůj provoz neobnoví

Kino Art má kvůli technické závadě od 18. prosince zavřeno. Komplikovaná a nákladná oprava v kombinaci s chystanou uzávěrou a rekonstrukcí celé budovy teď rozhodly – Art už svůj provoz neobnoví.

Loutkáři z libereckého Naivního divadla vyráží do Ostravy

V neděli 13. února a pak též přesně o měsíc později, v neděli 13. března, proběhnou v Domě kultury města Ostravy dvě loutková představení z dílny Naivního divadla Liberec. V únoru loutkáři v Ostravě odehrají oceňovanou inscenaci Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! určenou pro děti od dvou let, v březnu pak seznámí starší děti s osudem fyzika Galilea Galileia v představení Hvězdný posel.

Zpět na novinky