Zpět

Výběr Víta Schmarce na téma ženské filmové tvorby v Artu

Kurátorský výběr filmového kritika Víta Schmarce zaměřený na fenomén současných ženských autorek.

FEMALE GAZE 9 – 12 / 2019
Miniprofil ženské filmové tvorby

Společenská debata o roli a zastoupení žen v kinematografii vedla výrazně i k proměně prestižních filmových festivalů. Počet režisérek roste, ne vždy to ale znamená nárůst kvality soutěžních sekcí. Kurátorovaný blok Female gaze se zaměří na filmy, které se z pohledu dramaturga a filmového kritika Víta Schmarce výrazně zapsaly do povědomí, přinesly nový druh senzitivity, odlišný, osobitý pohled na známé žánry. Ve výběru se tak potkává Andrea Arnold, která výrazně redefinovala sociální realismus, Maiwenn, jejíž svěží pohled na tradiční romanci rozdělil publikum nejen v Cannes, Maren Ade, která tříhodinovou dramedií postavila na hlavu hned několik stereotypů a Céline Sciammu, která příběh z 18. století proměnila ve výsostně aktuální podívanou. Všechny vybrané filmy spojuje odvaha porušovat pravidla, vnášet osobitost tam, kde roky bujelo klišé.

Vít Schmarc | filmový kritik

Literární historik, kulturní publicista, influencer z rozbouřených filmových vod a polovina dravého filmově kritického dua Stuchlý – Schmarc. Jeho nekompromisní názory na současný film slýcháváte na vlnách Radia Wave, jeho glorifikující i kritická slova na adresu filmové, seriálové i hudební tvorby pak můžete číst na kulturním blogu ArtZóna, nebo na stránkách Cinepuru, časopisu pro moderní cinefily. I když bude Vít ve vlaku cestou do Ostravy s největší pravděpodobností poslouchat metal a usrkávat pivo, nenechte se zmást, v kině Art svůj kurátorský výběr zaměří na fenomén současných ženských autorek.

Út 17. 9. 16.15
Andrea Arnold – American Honey

Britská režisérka a scenáristka Andrea Arnoldová vzbudila velkou pozornost už oscarovým krátkým filmem Vosa, v němž invenčně spojila pozorovatelství sociálního realismu s nevšední lyrikou. American Honey je americkým blížencem jejího vrcholného snímku Fish Tank, vtahující, energií pulzující příběh o hledání svobody ve svazujícím sociálním i komunitním prostředí. Bezprostřednost a všední poezie řadí Andreu Arnoldovou k nejvýraznějším filmařkám současnosti.

Út 22. 10. 16.30
Maïwenn  – Můj král

Ona zprvu lehce okouzlená oběť, on šaramantní bohém, který umí zanechat hluboký dojem. Francouzská herečka, scenáristka a režisérka Maiwenn natočila velmi otevřenou osobní zpověď o toxickém partnerském vztahu, který se z romantického poblouznění rychle mění v sérii zraňujících epizod a sebedestruktivních. Můj král je upřímný a velmi skeptický pohled na nevyrovnaný partnerský vztah a věčnou přitažlivost okouzlujících mizerů.

Út 19.11. 16.30
Maren Ade – Toni Erdmann

Oznámení téměř tříhodinové německé dramedie vzbudilo v roce 2015 v Cannes značný rozruch. Ten se nakonec proměnil v obdivný potlesk. Příběh samotářského šprýmaře a jeho workoholické dcery se stal jednou ze senzací roku. Jeho autorka Maren Ade sklidila uznání za vynikající komediální načasování, precizní scenáristickou práci i citlivou režii herců. Toni Erdmann je otevřenou výpovědí o neobratné rodičovské látce i ironickým komentářem korporátního kapitalismu.

prosinec
Céline Sciamma – Portrét dívky v plamenech – Předpremiéra

Jen jediný film se letos v Cannes mohl měřit s vítězným Parazitem. Céline Sciamma natočila komorní lovestory o lesbickém vztahu malířky a její modelky, dámy z vyšší společnosti, který zasadila do roku 1760 na bretaňský ostrov. Nesmírně emotivní, výtvarně strhující a navýsost aktuální film je pronikavým komentářem o svobodě těla i duše. Sciamma z něj téměř důsledně vypustila muže. Vše, co se děje, se tak odráží v očích žen.

Kurátor: Vít Schmarc

Čtěte také

Foto ohlédnutí za letními koncerty

Uplynulé léto bylo v kulturáku bohaté na venkovní akce. Teď, se začínajícím podzimem, není nic lepšího, než si ty teplé (pod)večery připomenout.

Kinopřenosy z Metropolitní opery v New Yorku zahajují novou sezónu

Živé přenosy z newyorské Metropolitní opery se vrací na plátno ostravského kina Art. Od října do června je naplánováno celkem deset různých představení – šest nových produkcí a čtyři v obnoveném uvedení. Zahajovací přenos dlouho očekávané Sezóny Met: Live in HD 2021-2022 proběhne v sobotu 9. října v 18.45.

Dream Factory se vrací s druhým dějstvím

Letošní ročník oblíbeného ostravského divadelního festivalu Dream Factory vstupuje do druhého dějství! Velká část zářijového programu se opět odehraje v Domě kultury města Ostravy.

Nový hudební festival Odpich proběhne tuto sobotu

„Odpíchněte se od startu,“ tak zní heslo nového multižánrového festivalu začínajících kapel, který v sobotu 21. srpna pořádáme v amfiteátru za Domem kultury města Ostravy. Jako host festivalu vystoupí ve 20.30 kapela Places.

Zpět na novinky